Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Günün ilk yarısında yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 161,91 puan artarak 13,00 prestijiyle 5.121,71 puan oldu. Toplam işlem hacmi 43 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 7.81, holding endeksi yüzde 3.00 arttı. Tüm sektör endeksleri yükselirken en çok kazandıran bankacılık oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faiz artırımı yapmayacağına dair beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla birlikte küresel borsalarda olumlu bir seyir gözlendiğini belirterek, ABD’deki verilerin ABD’de bugün açıklanacak istihdam raporu yatırımcıların ilgi odağı oldu.

ABD Senatosu, borç limitini artırarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, limitin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören yasa tasarısı, ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak. yasama

Ülkede para politikasına ilişkin beklentilerin de hafta başına göre önemli ölçüde değiştiğini belirten analistler, söz konusu gelişmede Fed üyelerinin sözlü yönlendirmesinin etkili olduğunu söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu