Haber

Filipinler’de Doksuri Tayfunu: 6 kişi öldü

Filipinler’in kuzeyinde etkili olan Doksuri Tayfunu nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

Ülkenin kuzeyini vuran tayfundan binlerce kişi etkilenirken, çok sayıda evin çatısı uçtu.

Yetkililer, Çağayan bölgesinde yaklaşık 16 bin kişinin evlerinden tahliye edildiğini, bazı beldelerde su baskınlarının, bazı bölgelerde ise toprak kaymalarının meydana geldiğini açıkladı.

Benguet eyaletinde heyelan nedeniyle toprak altında kalan bir konutta 4 kişi, ülkenin kuzeyindeki Baguio kenti ve Isabela eyaletinde birer kişi hayatını kaybetti.

Kısmen etkisini kaybetmeye başlasa da Dokusuri Tayfunu’nun yüzünün saatte 214 kilometre hıza kadar etkili olabileceği belirtiliyor.

Çağayan Bölge Valisi Manuel Mamba, dün yaptığı açıklamada, kuzey bölgelerdeki en az 4 kentte elektriğin kesildiğini belirterek, kuraklıktan zarar gören mısır ve pirinç tarlalarının kaybının üzüntüsünü yaşadı.

Filipinler kıyı güvenliğinden yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı birçok limanda yaklaşık 3 bin 800 yolcunun mahsur kaldığı bildirildi. Açıklamada, kıyı güvenlik ekiplerinin su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan kişileri tekne ve halatlarla tahliye ettiği belirtildi.

Dokusuri Tayfunu Tayvan’da da etkili

Tayvan Merkezi İklim Bürosu (CWB) da tayfunun bölgede saatte 198 kilometre hızla etkili olduğunu duyurdu.

Doksuri Tayfunu Tayvan’ın doğu kıyısında şiddetli yağmur ve rüzgara neden olduğu için Kaohsiung ve Taitung şehirlerinin ortasında tren seferleri durduruldu.

haber-bayindir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu