Ekonomi

JPMorgan: Çin ile İyileşen Ticaret Büyümeye Devam Edebilir

JPMorgan (NYSE:JPM) analistleri, Çin’in ticari faaliyetlerindeki iyileşen performansın devam etme potansiyeline sahip olduğunu ve yaz sonuna kadar devam edebileceğini öngörüyor.

MSCI Çin Endeksi, Ocak 2023’ten bu yılın Ocak ayına kadar süren ve yaklaşık %40’lık bir düşüşün yaşandığı gerileme döneminin ardından, o zamandan bu yana en düşük noktasından %25 oranında toparlandı.

JPMorgan deflasyonist ortam, üretim kapasitesi fazlası, gayrimenkul talebi ve arzı arasındaki dengesizlikler, kredi piyasalarının doygunluğa ulaşması ve ekonominin küresel piyasalardan giderek daha fazla ayrışması gibi kalıcı ve kapsayıcı sorunları kabul etse de, görünüm iyimser olmaya devam ediyor. Elverişli ticaret koşullarının Temmuz veya Ağustos ayına kadar sürebileceğini öne sürüyorlar.

Bu iyimserlik kısmen gayrimenkul sektöründeki gerilemenin en şiddetli aşamasının sona erdiğine dair artan piyasa beklentilerinden ve ABD seçimleri için siyasi kampanyaların yoğunlaşmasından kaynaklanmaktadır.

Bu iyimser işaretlere rağmen JPMorgan, bu yılın ikinci yarısında olumsuz olmayan eğilimler gösterebilecek olan gayrimenkul sektörüne ilişkin ihtiyatlı olunmasını tavsiye etmekte, ancak istikrarlı bir duruma ulaşılıp ulaşılmadığının da belirsiz olduğunu belirtmektedir.

Ayrıca, deflasyonist güçler devam etmekte ve bazı endüstriler zaten aşırı olan üretim kapasitelerine ekleme yapmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, yatırım bankası Çin hisse senedi yatırımları konusunda stratejik olarak daha olumlu bir görüşe sahiptir.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu