Haber

Muğla’dan 18 milyon tohum dağıtıldı

MUĞLA (İGFA) –Türkiye’nin en donanımlı ve kapsamlı yerli tohum merkezini kuran ve bugüne kadar Türkiye’nin 80 iline 17 milyon yerli tohum dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı yerli tohum dağıtımlarında kısa sürede 50 ile 1 milyon yerli tohum gönderdi. Büyükşehir Belediyesi yurt genelinde 18 milyon yerel tohum dağıtım sayısına ulaştı.

Cumhuriyetin 93. yılı olan 29 Ekim 2016’da “Yerli Tohum Milli Güç” sloganıyla kurulan Yerli Tohumculuk Merkezi, test edilmiş yerli tohumları Türkiye’ye ulaştırmaya devam ediyor. Envanterine 968 yerli tohum alan, tohumların genetiğini inceleyerek bu tohumları vatandaşa teslim eden Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında dağıtım için 105 yerli tohum dikti. Yerli tohumların kurutulmasını ve denetimlerini yapan Büyükşehir Belediyesi ekimin ardından 2023 dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline ulaşarak 1 milyon tohum dağıttı. 2016 yılından bu yana Türkiye’nin tüm illerine yerli tohum dağıtımını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, toplam yerli tohum dağıtımında 18 milyon adede ulaştı.

Tarımın, üretimin ve milli gücün kaynağının yerli tohum olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla topraklarında yeşeren cet tohumlarının Türkiye’nin her yerinde üretim için canlanmalarının kendilerini mutlu ve gururlandırdığını söyledi. .

Başkan Gürün; “Muğla’da denenip çoğaltılan yerli tohumlar, ülkemizin tüm illerinde Kars, Mardin, Sinop, Edirne’de toprakla buluşarak vatandaşlarımızın sofralarını süslüyor. Bizi mutlu eden, gururlandıran bu hizmetimize devam edeceğiz, tarımın ülkemizin milli kaynağı olmasını sağlamaya her yıl devam edeceğiz.Güç üreten köylümüzü milletin efendisi yapmak için elimizden geleni yapacağız.” söz konusu.

haberomerli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu